Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Posadzki mieszkaniowe – jastrychy cementowe czy anhydrytowe? Anhydryt czy mixokret?

Posadzki mieszkaniowe – jastrychy cementowe czy anhydrytowe? Anhydryt czy mixokret?

Zarówno tradycyjne posadzki cementowe, jak i anhydrytowe wykonuje się domach jednorodzinnych – będzie to cienka warstwa podłogowa, na której w naszym domu ułożymy płytki, panele lub wykładziny. Dla dobrej izolacji termicznej wykorzystujemy twardy styropian, dla zabezpieczenia przez wilgocią wykorzystujemy grubą folię. Na piętrach czasami klienci decydują się zastosować dodatkowo styropian akustyczny, który tłumi odgłosy kroków pomiędzy kondygnacjami. Jest to dodatkowy koszt, jednak warto w niego zainwestować dla swojego komfortu. Na folię i styropian może trafić również ogrzewanie podłogowe. Czasami ogrzewanie podłogowe jest w całym domu, a czasami klienci decydują się na to rozwiązanie tylko w części pomieszczeń.

author box img

Dariusz Nowak

Zaktualizowano: 4 września 2018 04.09.2018 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o posadzkach anhydrytowych

Ponad 30420 Specjalistów od Posadzek Anhydrytowych blisko Ciebie

Autor: "NOWAK" Dariusz Nowak, publikacja: 2018-12-31

Tradycyjnie w budownictwie mieszkaniowym wykonujemy posadzki cementowe – jastrychy cementowe. Jest to, mówiąc najprościej, mieszania piasku, cementu oraz wody. Mieszaninę tę dawniej wykonywano w małych betoniarkach i potem za pomocą taczki lub wiader transportowano do pomieszczeń. Aktualnie najpopularniejsza forma przygotowania jastrychu polega na użyciu pompy potocznie nazywanej mixokretem. To urządzenie, które działa podobnie do betoniarki, bo miesza składniki, ale - co dużo ważniejsze - potrafi przepompować mieszankę betonową do wybranego przez nas pomieszczenia. Wykorzystuje się specjalne gumowe węże (wzmocnione tekstylnie) do tłoczenia betonu. Mixokret bardzo ułatwia pracę osobom wykonującym jastrychy.

Jastrych układa ręcznie pracownik – jest to praca w pozycji klęczącej. Materiał jest ręcznie ściągany metalową łatą do uzyskania wypoziomowanej powierzchni. Nie myślcie, że posadzkę robi automatycznie maszyna – posadzkarz wykonuje bardzo ciężką i precyzyjną pracę. Potem jeszcze kolejna osoba z brygady posadzkarskiej zajmuje się zacieraniem posadzki, wykorzystuje do tego elektryczną zacieraczkę – jednak jakość zatarcia posadzki w dużej mierze zależy od osoby operującej tym narzędziem, potrzeba do tego szczególnych umiejętności w operowaniu tym narzędziem.

Czym zatem różni się posadzka anhydrytowa od tej opisanej powyżej?

W przypadku posadzki anhydrytowej główna różnica jest w cenie. Jest ona droższa w realizacji, głównie ze względu na koszt zakupu materiału. Polecana jest do domów, w którym mamy ogrzewanie podłogowe, bo jest posadzką, która szybciej się nagrzewa – dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Innym atutem jest to, że ma ona właściwości samopoziomujące. Po tym jak zostanie wylana i odpowietrzona, uzyskujemy równo wypoziomowaną powierzchnię.

Minusy posadzki anhydrytowej? Przede wszystkim cena.

Zalety posadzki anhydrytowej? Szybka realizacja, szybki czas schnięcia, brak skurczu i brak efektu miski, szybko się nagrzewa, jest lekka – można ją wykonać na stropach drewnianych.

Opracował:

Dariusz Nowak

"NOWAK" Dariusz Nowak

Dodano: 31 grudnia 2018 Zaktualizowano: 4 września 2018

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco